“Kitoks” antenų atspindžio koeficiento (SWR) matavimas

Jau esu rašęs tema kaip matuoti antenų atspindžio koeficientą čia ir čia.  Laikui bėgant pasidariau ir rodyklinį indikatorių, kad ekrane galėčiau iš karto matyti SWR koeficientą ir kaskartą nereikėtų atlikti skaičiavimų.

swr indikatorius

swr galvute

Matavimas atrodo panašiai taip:

Prijungiu anteną ir siųstuvą prie bidirectional coupler’io, 50 omų terminatorių ir detektorių prijungiu taip, kad matuočiau nueinačios bangos dydį. Potenciometru sureguliuoju indikatoriaus rodyklę, kad ji rodytų pilną skalę. Toliau perjungiu laidus, kad matuočiau atsispindėjusios bangos dydį ir indikatoriaus skalėje jau iš karto matau SWR koeficientą. Patogiau, bet ne pasaka 🙂 Kiekvieną kartą sukioti detektorių skirtingose pusėse užknisa. O dar jeigu norisi pasimatuoti keletoje siųstuvo kanalų…

Tai gi, ėmiausi priemonių ir pasilengvinau gyvenimą:

Matavimo setupas setupas is arti matavimas

Tai dviejų galvučių galios matuoklis. Viena matavimo galvutė pajungta prie bidirectional coupler’io nueinančios bangos išėjimo, o kita galvutė prie atsispindėjusios bangos išėjimo. Kadangi matavimo galvutės visam darbiniam diapazone turi idealų 50 ohm impedansą, gaunasi taip, kad abu coupler’io portai yra termintuoti tinkama apkrova ir abejuose portuose vienu metu iš karto galiu pamatuoti nueinančios ir atsispindėjusios bangos galingumus:

ekranas su duomenim

Nueinanti banga yra 1170 uW galingumo, o atsispinėjusi 42 uW.

SWR = (1170 + 42)/(1170-42) = 1,07

Matavimo galvučių viršutinė riba +20 dBm, o apatinė riba yra -70 dBm, dinaminis diapazonas tinka ir daug kartų viršina pačio bidirectional coupler’io dinaminį diapazoną, kuris pas maniškį yra 20 dB (directivity 20 dB). Apatinė riba – 70 dBm vatais yra 0,1 uW. Svarbu pasirinkti siųstuvo galingumą ir apsauginį attenuator’ių (tar siųstuvo ir coupler’io) tokius, kad nematuotume arti triukšmo ribos ir arti viršutinės sudeginimo ribos. Aš naudojau 400 mW siųstuvą ir 6 dB attenuartor’ių.

Dabar labai lengva matuoti antenas, pasijungiu anteną ir tiesios pereinu per dominančius siųstuvo kanalus, užsirašau/pasiskaičiuoju koeficientus. Visos naudojamos 5.8GHz antenos pamatuotos per pusvalandį:

antenos pamatuotos

 

This entry was posted in Antenos, Matavimo įranga, RF reikalai. Bookmark the permalink.

2 Responses to “Kitoks” antenų atspindžio koeficiento (SWR) matavimas

  1. ecka333 says:

    Viespatie, koks cia man tamsus miškas! O kam tu naudoji tuos visus matavimus?

  2. Laidukas says:

    Kad žinočiau ar gerai pagaminau anteną.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *